Kalba ekspertai Naudinga žinoti

Elektroninės apklausos iš esmės pakeis daugiabučių priežiūrą

Elektroninės apklausos bei balsavimai yra patogi alternatyva daugiabučių gyventojams, taupantiems savo laiką

Prakiuro daugiabučio stogas, sugedo liftas, o gal laikas keisti seną vamzdyną? Atlikti šiuos darbus galima tik pritarus gyventojų daugumai, nors neretai tam koja kiša namo bendrasavininkų pasyvumas ir nenoras dalyvauti susirinkimuose. Tačiau išeitis yra ir ją jau pradėjo įgyvendinti bendrovės „Mano Būstas“ įmonių grupė.

Daugiabučių namų priežiūros specialistų pastebi, kad vienas didžiausių kliuvinių tvarkant bendrąsias namo sistemas – gyventojų daugumos pritarimas darbams atlikti. Net jei daugiabučio bendrasavininkai, diskutuodami tarpusavyje ar su pastato valdytoju ir pritaria darbų organizavimo būtinybei, dažnu atveju surinkti daugumos parašus tampa misija neįmanoma.

Didžiausia kliūtis – gyventojai vangiai dalyvauja susirinkimuose, kuriuose sprendžiami namo ir aplinkos gerbūvio klausimai. Yra ir kita priežastis – dalis būstų savininkų gyvena ne Lietuvoje, tad savo butus nuomoja, o nuomininkai dažniausiai neturi juridinės galios priimti atitinkamus sprendimus. Taigi susidaro užburtas ratas: tie gyventojai, kurie nori permainų, negali jų įgyvendinti.

Ši problema labiausiai jaučiama šalies didmiesčiuose ir miestų senamiesčio zonose, kur nemažai butų yra nuomojami.

„Iš tiesų labai gaila iniciatyvių gyventojų, kurie nori gyventi gražiai, šiltai, taupiai. Nes dažniausiai daugiabutyje yra keletas iniciatyvių kaimynų, kurie rūpinasi namo reikalais. Jie tariasi su mumis ir kaimynais, ieško būdų, kaip atnaujinti pasenusias pastato konstrukcijas, inžinerines sistemas, tačiau kai ateina laikas priimti sprendimus, visos jų pastangos atsimuša tarsi į sieną. Nes tiesiog tampa neįmanoma surinkti gyventojų kvorumo ir priimti atitinkamus sprendimus“, – sako bendrovės „Mano Būstas“ Daugiabučių namų administravimo departamento direktorius Mindaugas Genys.

Anot jo, daugiabučių gyventojai vangiai dalyvauja susirinkimuose, todėl parašų rinkimas ant lapų jų metu ar vaikštant į butus jau nėra tinkamas sprendimas technologijų revoliucijos amžiuje.

Tam pritaria ir „Mano Būsto“ vykdantysis direktorius Ignas Krasauskas, kurio teigimu, šiandien technologiniai sprendimai sudaro galimybę gyventojams pabėgti iš šio užburto rato. Išeitis – atsisiųsti mobiliąją programėlę „eBŪSTAS“: programėlėje kartu su kitomis naudingomis ir patogiomis funkcijos jau dabar galima dalyvauti apklausose. Šia paslauga gali naudotis visi įmonių grupės klientai.

„Per daugelį veiklos metų įsitikinome, kad suburti daugiabučių gyventojus visuotiniuose susirinkimuose yra gana sudėtinga. Vieni neturi laiko, kiti gyvena ne Lietuvoje, treti iš viso nesirūpina namo reikalais. Iš tiesų, priežasčių, kodėl žmonės yra neaktyvūs spręsdami savo turto priežiūros klausimus, gali būti pačių įvairiausių. Todėl jau dabar savo klientams per išmaniąją programėlę pristatėme apklausų modulį. Tai įrankis mūsų vadybininkui apklausti namo ar bendrijos gyventojus ir gauti iš jų grįžtamąjį ryšį”, – pasakojo I. Krasauskas.

Kol kas šios apklausos skirtos susidaryti bendrai nuomonei apie klientų pasitenkinimą, tačiau, anot I. Krasausko, realu, kad jau šiemet „eBŪSTAS“ platformoje bus galima vykdyti ir juridinę galią turinčius balsavimus.

„Toks gyventojų apklausos metodas pirmiausia naudingas patiems namo bendrasavininkams, nes visus sprendimus jie galės priimti nekeldami kojos iš namų ar biuro, ar net būdami bet kurioje pasaulio vietoje, kur veikia internetas“, – pridūrė „Mano Būsto“ vykdantysis direktorius.

Nors galimybė reikšti nuomonę ar balsuoti dėl darbų daugiabutyje yra neabejotina netolima ateitis, tačiau tai nereiškia, kad išnyks popieriniai protokolai, o namo administratorius nebeorganizuos susirinkimų. I. Krasausko teigimu, išmanioji programėlė tik papildys apkausų ir balsavimų galimybių arsenalą, tačiau tradiciniai būdai bus vykdomi ir toliau.

„Dalis žmonių šiandien apsiperka internetu, tačiau dauguma eina į parduotuves. Kiti apmoka sąskaitas internetu, o dar kiti neša sąskaitas į atsiskaitymo vietas. Todėl ir elektroninės apklausos bei balsavimai kol kas yra ne kas kita, kaip tik patogi alternatyva daugiabučių gyventojams, taupantiems savo laiką. Puikiai suprantame, kad ne visi turi išmaniuosius įrenginius, bet tikime, kad ateityje išmaniųjų programėlių dėka spręsti daugiabučio namo priežiūros klausimus taps dar paprasčiau ir efektyviau“, – neabejoja I. Krasauskas.

Praėjusių metų vasarą startavusi „Mano Būsto“ interneto platforma ir mobilioji aplikacija „eBŪSTAS“ populiarėja tarp įmonės klientų. Jau dabar ji turi daugiau nei 40 000 vartotojų, kurie bent kartą per mėnesį naudojasi programos teikiamomis galimybėmis. „Mano Būsto“ tikslas per šiuos metus – toliau sparčiai populiarinti mobiliąją aplikaciją ir aktyvių vartotojų skaičių padidinti iki 100 tūkst.