Naudinga žinoti

Gyventojai noriai kaupia lėšas daugiabučių atnaujinimui

Radviliškyje didžiausia dalis kaupiamųjų lėšų yra panaudojama avariniams, elektros, elektrotechnikos, šalto vandens sistemų ir kanalizacijos remonto darbams

Jau nuo 2015 metų kiekvienas buto savininkas privalo kaupti lėšas, skirtas daugiabučio namo atnaujinimui. Visgi, pastaraisiais metais Lietuvos daugiabučių gyventojų nišoje ryškėja naujos tendencijos: kaupti ne tik privalomąsias, bet ir tikslines, papildomas lėšas.

Lietuvos daugiabučių gyventojai bendru sutarimu vis dažniau nusprendžia kaupti ir papildomas tikslines lėšas, kurias, kaimynų bendruomenei nutarus, gali panaudoti įvairiems, gyvenamąją aplinką gerinantiems, darbams. Įmonės „Mano BŪSTAS“ duomenimis, 2017 m. papildomas lėšas Lietuvoje kaupė 267, o 2018 m. – 313 daugiabučių namų. Nors šiais metais tikslus skaičius dar nėra apibrėžtas, tačiau žinoma, jog jis yra didesnis nei praėjusiais metais.

„Mano BŪSTAS“ daugiabučių namų administravimo įmonės duomenimis, kaupiamųjų lėšų panaudojimo tendencijos įvairiuose Lietuvos miestuose skiriasi. Radviliškyje didžiausia dalis kaupiamųjų lėšų yra panaudojama avariniams, elektros, elektrotechnikos, šalto vandens sistemų ir kanalizacijos remonto darbams.

Nors privalomoji lėšų kaupimo tvarka galioja jau ketverius metus, nemažai daugiabučių gyventojų nežino arba nesidomi, kiek jų namas yra sukaupęs pinigų. Be to, kai kurie pastatų administratoriai nenoriai teikia apie tai informaciją arba ji yra atskleidžiama tik specialiai pasiteiravus. Kol kas tik vieninteliai „Mano BŪSTAS“ daugiabučių administravimo įmonės klientai sukauptas namo lėšas gali patikrinti labai paprastai – mobiliojoje aplikacijoje „eBŪSTAS“.

„Mano Būsto“ Daugiabučių namų administravimo departamento direktoriaus Mindaugas Genys sako, kad gyvenant technologijų proveržio amžiuje kiekvienas klientas turi turėti galimybę akimirksniu gauti informaciją apie tai, kiek jo namas sukaupė privalomųjų lėšų. Todėl „Mano BŪSTAS“ klientai matyti pinigų likutį gali bet kada ir bet kur. Tereikia turėti išmanųjį telefoną arba kitą prie interneto ryšio prijungtą įrenginį.

„Nuolat ieškome būdų, kaip padidinti prižiūrimo turto vertę, todėl pirmieji Lietuvoje savo klientams pristatėme patogią galimybę sužinoti sukauptų lėšų likutį – programėlėje „eBŪSTAS“. Raginu mūsų klientus pasidomėti, kiek pinigų yra jų namo sąskaitoje. Informacija apie sukauptų lėšų likutį automatiškai atnaujinama kiekvieną mėnesį, tad labai paprasta ir patogu stebėti pinigų balansą ir pagal tai planuoti namo atnaujinimo darbus“, – teigė M.Genys.

Privalomai kaupiamas lėšas galima panaudoti daugiabučiui atnaujinti pagal privalomuosius statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimus, kitiems darbams, jei pritaria gyventojų dauguma, o taip pat – daugiabučio renovacijai. „Toks privalomo lėšų kaupimo modelis seniai egzistuoja daugelyje Europos šalių ir tai yra vienareikšmiška nauda būstų savininkams“, – pabrėžė M.Genys.