Kalba ekspertai Naudinga žinoti

Kaip taupyti šilumą daugiabutyje?

Visi norime, kad namuose būtų šilta ir jauku, tačiau nesusimąstome, kad keli paprasti būdai gali padėti taupyti šilumą ne tik bute, bet ir visame daugiabutyje.

Įsibėgėjus šildymo sezonui dažnai girdimos gyventojų diskusijos apie gaunamas sąskaitas. Šiuo klausimu padėti gali keli patarimai, kuriais vadovaujantis galima ne tik sutaupyti, bet ir sumažinti šilumos energijos suvartojimą. „Gyventojai gali susimažinti savo sąskaitas, suvokdami kaip taupyti šilumą“, – teigia įmonės „Mano Būstas“ Inovacijų ir energetinio efektyvumo grupės vadovas Donatas Karčiauskas.

Taupykime šilumą bendrosiose patalpose

Dažniausiai šiluma švaistoma dėl nesandarių laiptinės ir rūsio langų bei durų. Patartina langus ir duris ne tik pakeisti, bet ir be reikalo neatidarinėti ar nepalikti jų atvirų. Daugiausia problemų šiuo atveju sudaro kaimynai, kurie ne tik nesidomi kaip gyvena kiti, bet ir jaučiasi visa ko šeimininkais – rūko laiptinėje atsidarę langą, palieka atviras duris į rūsį. Tokiems kaimynams derėtų paaiškinti, kad taip netaupoma šiluma, tai reiškia, kad yra sunaudojama daugiau šilumos energijos, o tai lemia didesnes sąskaitas visiems gyventojams.

Taupykime šilumą bute

Vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių šilumos švaistymą daugiabučiuose, yra pačių gyventojų elgesys. Daugiabutyje šiluma taupoma, jei kiekvienas ją taupo ir savo bute. Čia šiluma švaistoma per buto sienas, nesandarius langus, duris (ypač balkono), dėl netinkamo vėdinimo. To galima išvengti, įrengus šilumą atspindinčius ekranus už radiatorių, pakeitus ar užsandarinus langus bei duris (ypač balkono), trumpai, bet intensyviai vėdinant patalpas.

Šilumos energiją taupyti padės ir šilumos reguliavimas, jei namuose įrengti termoreguliatoriai: „Esant galimybei, rekomenduojama reguliuoti šilumą: išeinant iš namų šilumą truputį sumažinti, o būnant namuose vėl jį atsukti“, – patarė D. Karčiauskas.

Rekomenduojama neužstatyti radiatorių baldais, dekoracijomis, grotelėmis, užuolaidomis. Saulėtą dieną leisti saulei prišildyti butą, o vakare užtraukti užuolaidas (žaliuzes, roletus ar kt.). Didesnius baldus siūloma statyti prie išorinių sienų ir be reikalo nelaikykite įjungtų ventiliatorių ar gartraukių – jie ištraukia ir šilumą.

Kartu kaimynai gali daugiau

Kai taupyti šilumos energiją name stengiasi visi kaimynai, galima pasiekti išties džiuginančių rezultatų. Pavyzdžiui, gyventojams pakeitus laiptinės langus, šilumos laidumas sumažėja du kartus.  „Aiškinimas kaip taupyti šilumos energiją padeda. Bet reikia, kad visi būtų įsitraukę, nes jei bus tik dalis – nepavyks pasiekti jokių rezultatų. Turi būti ir tam tikras bendruomeniškumo skatinimas, nes kaimynui galbūt reikia paaiškinti, parodyti“, – sakė D. Karčiauskas.

Įsitraukimo ir bendruomeniškumo būtinumą iliustruoti galima pavyzdžiu,  kai vienas gyventojas savo bute pasikeičia langus ir tikisi, kad ši jo investicija atsipirks. Tačiau jo kaimynas langų nekeičia, galbūt net neplanuoja to daryti, todėl šąla, skundžiasi, kol galiausiai visam namui padidinama šiluma. Tad langus pasikeitusiam gyventojui bute gali būti net per karšta, tačiau sutaupyti jam nepavyks.

Taigi, jei visi namo gyventojai kartu sieks sumažinti šilumos energijos švaistymą, jų sąskaitos gali sumažėti apie 30 proc.