Rajono problema

Kodėl nerūkantieji turi kvėpuoti tabako dūmais?

Rūkimas daugiabučiuose namuose gyvenantiems žmonėms vis dar didelė problema, kuriai spręsti nepakanka įstatymuose nurodytų būdų
Rūkimas daugiabučiuose namuose gyvenantiems žmonėms vis dar didelė problema, kuriai spręsti nepakanka įstatymuose nurodytų būdų

Šiuo metu Lietuvos Respublikos Tabako kontrolės įstatymas numato daug vietų, kuriuose yra draudžiama rūkyti. Ar to užtenka?

Rūkimas daugiabučiuose namuose gyvenantiems žmonėms vis dar didelė problema, kuriai spręsti nepakanka įstatymuose nurodytų būdų. Laiptinėse, kitose bendro naudojimo patalpose, prie daugiabučių įėjimų, balkonuose ir pačiuose butuose cigarečių dūmais kvėpuoti nenorintys gyventojai to išvengti negali.

LR Tabako kontrolės įstatyme yra nurodyta, kad rūkyti draudžiama visose švietimo, sveikatos priežiūros įstaigose ir jų teritorijose, interneto kavinėse, restoranuose, kavinėse, baruose, taip pat patalpose, kuriose vyksta sporto varžybos ir kiti renginiai, darbo vietose, esančiose uždarose patalpose, bendrose gyvenamosiose, kitose bendro naudojimo patalpose, kuriose nerūkantieji gali būti priversti kvėpuoti tabako dūmais užterštu oru, visų rūšių viešajame transporte.

Tai reiškia, kad rūkantys laiptinėse arba bendrojo naudojimo patalpose įstatymiškai gali būti nubausti, o ką daryti tiems, kurie kenčia rūkančiųjų butuose ar balkonuose cigarečių smarvę? Daugiabučių namų gyventojai neretai skundžiasi, jog jiems tenka kvėpuoti cigarečių dūmais tais atvejais, kai kaimynai rūko savo balkone, nes dūmai patenka per atidarytus langus. Taip pat, kai jie rūko savo bute, nes kvapas prasiskverbia pro elektros lizdus bei kitas namo konstrukcijas. Deja, tokiais atvejais, skirtingai nei prieš tai minėtu, įstatymai nenumato draudimo rūkyti ir neužtraukia administracinės atsakomybės.

Patebėję rūkantįjį laiprinėse ar kitose bendro naudojimo patalpose, kreipkitės į policiją. Prieš tai reikėtų pasirūpinti įrodymais: surasti asmenis, kurie galėtų tai paliudyti arba surinkti vaizdinę medžiagą (nufotografuoti ar nufilmuoti neleistinoje vietoje rūkantį žmogų).

Už tokį pažeidimą yra numatyta administracinė nuobauda – įspėjimas arba bauda nuo dvidešimties iki penkiasdešimties eurų.